O Sierakowie PDF Drukuj Email
czwartek, 14 kwietnia 2011 22:41

Długo by szukać takiej drugiej miejscowości jak Sieraków. Pięknie położony nad Wartą, tuż obok rozległych borów Puszczy Noteckiej, urzeka pięknym krajobrazem. Morenowe wzgórza, liczniejsza niż gdziekolwiek w Wielkopolsce, liczba czystych jezior, bogactwo flory i fauny stanowią o atrakcyjności tej gminy. Sieraków to centrum Sierakowskiego Parku Krajobrazowego utworzonego w celu ochrony unikalnego krajobrazu polodowcowego.

Niedaleko miasta znajdują się cztery rezerwaty i wiele pomników przyrody. W Chalinie działa Ośrodek Edukacji Przyrodniczej. Liczne i dobrze utrzymane szlaki wycieczkowe i turystyczne zachęcają do wędrówek wśród czystych jezior, bujnej roślinności i dzikich zwierząt. Dzieje Sierakowa związane są bezpośrednio z historią Polski, a jego zabytki mają wielką wartość artystyczną. Sieraków to miasto o bogatej historii związanej głównie z magnackim rodem Opalińskich. Kościół parafialny o unikalnym wnętrzu, odrestaurowany zamek wraz z sarkofagami świadczą po wiekach o potędze, o umiłowaniu piękna tego wielkiego i ważnego w historii Polski - lecz niestety zhańbionego zdradą - rodu. Specyficzna atmosfera towarzyszy zwiedzaniu Stada Ogierów. 150-letnie budynki, dobrze utrzymana powozownia, konie rasy wielkopolskiej i widoczny u pracowników szacunek do tych zwierząt pozostawiają u zwiedzających niezapomniane wrażenia.

Sieraków to wspaniale miejsce wypoczynku. Sprzyja temu zarówno łono natury jak i coraz lepsza baza turystyczna. Gmina zajmuje powierzchnie 20.331 hektarów, z czego 57% zajmują lasy a 8% wody. Sieraków należy do województwa wielkopolskiego. Mieszkają na stałe tutaj 8.694 osoby, z czego w samym mieście 6.027 (dane z marca 2008 r.). Największym zakładem pracy jest Huta Szkła Sieraków. Wiele osób pracuje w Stadzie Ogierów i w przetwórstwie drzewnym oraz w sferze budżetowej - oświacie i służbie zdrowia. W rolnictwie - poza tradycyjną uprawą i hodowlą - popularna jest uprawa szparagów i rosnących na polach pomidorów. Sezonowo wiele osób znajduje zatrudnienie przy obsłudze ruchu turystycznego i w rolnictwie.

Sieraków ma szanse stać się w najbliższym czasie gminą ekologiczną. Oczyszczalnia ścieków zaliczana jest do najbardziej efektywnych w kraju. Miasto w ciągu zaledwie kilku lat wybudowało sieć kanalizacji sanitarnej, do której podłączono największe zakłady pracy, budynki mieszkalne, ulice i ośrodki wypoczynkowe. W gminie funkcjonuje wiele organizacji społecznych, stowarzyszeń i klubów sportowych.

źródło: sierakow.pl

 
Styl strony powstał na bazie szablonu td_dimje dostępnego na zasadach licencji GPL.
© 2011 Dawid Krzyżaniak